SUPRA DC-Blocker MD01-16-EU
Lägsta priset senaste 30 dagarna
204_orig_150_kortbetalning11.png
204_swish_logo.png
204_150_faktura41.png
branschvinnare_2023.png
marketing_badge_with_clear_space.png
Lägg i varukorgen
Mer produktinformation
Lagervara (1 st. i lager) (Skickas vanligtvis inom 1 arbetsdag)
Garanti i 24 månader
DC-filter (DC = Direct Current = Likström) blockerar effektivt den idag närmast alltid förekommande likspänningskomponenten som finns på nätspänningen. Mk3.1 nu med förbättrad elektronik och kretskort. För att förbättra prestandan ytterligare har vi ökat från 2 kondensatorer till 4st 33000uF. För att få plats med de nya komponenterna har vi förlängt DC-blocker med 52mm jämfört den tidigare versionen. För att minska ferromagnetiska förluster har vi ersatt all elektronik till komponenter med kopparben. Mk3.1 är snabbare, bättre och ger ytterligare renare ström.
  • Tar bort likspänning från nätspänningen - Dämpar effektivt anläggningens brusgolv
  • Slankare bassåtergivning - förbättrad rytmik, dynamik och snabbare transienter
  • Dämpar transformatorbrum - Inget irriterande brum från enheterna
  • Minskar värmeutvecklingen i transformatorn - Kan bidra till ökad livslängd
  • Filtrerar upp till 3,6 VDC - Förberedd för framtida elartiklar som skapar likspänning
  • Bättre dynamik - ger tydligare rytmik och ton särskilt i basregistret
  • Bidrar till korrekta referensspänningar - bästa möjliga analogkonvertering ur DAC-chip
  • Tillverkad i Sverige! - I enlighet med Supra No-Nonsense-strategi
Specifikationer:
  • Chassi: Aluminum
  • Standard: Europeisk Standard
  • Intag: SUPRA MCH-16, 16A
  • Uttag: 1 x SUPRA MCH-16/EU, Schuko
  • Internkablage: 2.5mm2
  • Max AC Current/Voltage: 16A / 250V / 3680W
  • Nom./minimal DC-filtrering: 3.6V
  • Säkring: Keramisk 16A, trög.
  • Bredd & höjd (BxH): 90x50mm
  • Längd (L): 219mm + 52mm per ytterligare uttag