Pro-Ject Xperience
En serie som blandar klassiskt med nytt, från den smarta Xpression II med arv från den allra första modellen från Pro-Ject, till den avancerade Perspective II med flytande subchassi.
Pro-Ject Xperience har ett ännu bättre lager än Xpression II med exempelvis en Teflon-platta i bottnen för ännu jämnare gång. Tallriken består av en MDF-kärna som klätts med vinyl, och drivs direkt med remmen utan någon innertallrik. En mekaniskt avkopplad motor, konstruerad och tillverkad av Pro-Ject själva, ser till att driften blir så tyst och jämn som möjligt. Xperience har även uppgraderats med tonarmen 9c samt sorbotandämpade fötter. Kan även uppgraderas med en Speed Box II eller Speed Box SE motorstyrning för mer exakt rotationshastighet vilket ger ett ännu bättre ljud.
Bra ljud från en smart konstruktion
• Inverterat tonarmslager i härdat, rostfritt stål med lageryta i safir
• Koniskt tonarmsrör i kolfiber vilket kan roteras för justering av azimuth
• Möjlighet att justera vertikal spårningsvinkel
• Tallrik i MDF med vinylyta samt skivklämma
• Krompläterad axel i rostfritt stål som roterar på en Teflon-platta
• Avkopplad motor för reduktion av vibrationer
• Konformade aluminiumfötter med sorbotandämpning
Egenskaper
• Pro-Ject 9c tonarm med armrör i kolfiber
• Valbar hastighet på 33 eller 45 varv per minut, med 78 varv som extra tillval
• Skivpuck
• Guldpläterade RCA-kontakter
• Dammskydd
• Plint i transparent akryl
Skivspelare utan förmonterad pickup
Mer om Pro-Ject
SAGAN OM PRO-JECT börjar i slutet av åttiotalet när Berlinmuren faller och Östeuropa öppnas. Österikaren Heintz Lichtnegger driver en importfirma och tycker att de fina importerade skivspelarna börja bli väl dyra. Då upptäcker han att det ligger en stor skivspelarfabrik i Tjeckiska Litonel, nära den Österrikiska gränsen. Han börjar diskutera ett samarbete och presenterar sina konstruktionsidéer för tjeckerna som snabbt ser fördelen med att samarbeta med ett framgångsrikt västeuropeiskt företag. Strax därefter föds Pro-Ject och resten är historia.
Idag tillverkar Pro-Ject fler skivspelare än alla andra skivspelartillverkare i världen tillsammans. Förklaringen till framgången är att man kan producera riktiga skivspelare, tillverkade rätt material, som låter som dyra skivspelare till en bråkdel av priset.
En skivspelare kan förefalla vara ganska enkel i förhållande till dagens teknikspäckade CD- och DVD-spelare, men det krävs stor noggrannhet och precision i alla led för att locka fram musiken ur spåren. Tack vare Pro-Jects storlek och skickliga konstruktörer kan man göra billiga spelare som låter som om de vore betydligt dyrare. En rad uppgraderingsmöjligheter som exempelvis externa motorstyrningar och fina RIAA-steg gör det dessutom möjligt att ta ljudet till nya höjder.
Pro-Ject erbjuder tre olika modellserier med högpresterande spelare från budgetklass till mer påkostade nivåer.
Varianter:
| Acryl (exkl pickup) | 8 590 kr |
|---|
| Acryl 2M Red | 8 590 kr |
|---|
| Mahogny 2M Red | 8 590 kr |
|---|
| Olive 2M Red | 8 590 kr |
|---|
| Acryl 2M Blue | 10 990 kr |
|---|
| Mahogny 2M Blue | 10 990 kr |
|---|
| Olive 2M Blue | 10 990 kr |
|---|
| Piano 2M Blue | 10 990 kr |
Egenskaper:
| Drivning |
Rem |
| Varvtal |
33,45 (78 tillval) |
Varianter
| Acryl (exkl pickup) | 8 590 kr |
|---|
| Acryl 2M Red | 8 590 kr |
|---|
| Mahogny 2M Red | 8 590 kr |
|---|
| Olive 2M Red | 8 590 kr |
|---|
| Acryl 2M Blue | 10 990 kr |
|---|
| Mahogny 2M Blue | 10 990 kr |
|---|
| Olive 2M Blue | 10 990 kr |
|---|
| Piano 2M Blue | 10 990 kr |
|---|
Relaterat:
Tillverkare:
Tillhör kategorier: